STAGES pomiar mocy

Pomiar mocy STAGES.

 

STAGES FAKTY i MITY , instrukcje  - pytania i odpowiedzi.

 1. Co przemawia za STAGES?
 2. Czy faktycznie team SKY pracuje na STAGES?
 3. Czy pomiar mocy z jednej nogi jest wystarczający?
 4. Jak kalibrować stages?
 5. Co z wersjami ramienia  Stages V1 Stages V2?
 6. Czy pokrywka od V1 pasuje d V2?
 7. Czy STAGES jest precyzyjny i zachowuje 1-2% poprawności pomiaru mocy?
 8. Na STAGES nie da się jeździć bo moc pokazuje raz za dużo raz za mało.
 9. Czy STAGES zrywa połączenie z Garminem?
 10. Czy Bateria w STAGES strasznie szybko się zużywa?
 11. Jak poprawnie zamontować STAGES
 12. Jak ustawić komputerek do korzystania z pomiaru mocy?

Co przemawia za STAGES?

- Stages to pomiar mocy jednej kończyny, stosuje amerykańskie podejśćie "Keep it Fu.... simple". Wymieniasz aktualne lewie ramię korby na dobrane ramię korby stages i cieszysz się efektywnym treningiem. Stages jest:
prosty w użyciu
prosty  montażu
funkcjonalny
pewny

Czy faktycznie team SKY pracuje na STAGES?

- TAK. Każdy zawodnik z teamu SKY używa STAGES jako pomiaru mocy. Niektórzy zawodnicy SKY życzą sobie by STAGES przygotował im pomiar także na drugą nogę. Niektórzy ze względu na przebyte urazy – także mają pomiar STAGES na 2 nogi.


Czy pomiar mocy z jednej nogi jest wystarczający?

- Zdecydowanie jest całkowicie wystarczający prawie dla wszystkich. Niektórzy  kolarze z bardzo poważnymi urazami kończyn mogą uzyskać dodatkowe informacje podczas powrotu do zdrowia – w tym przypadku pomiar na 2 kończyny z wskazaniem balansu będzie korzystniejszy. Jeśli ktoś ma różnice w balansie nóg np.:  L/R 45%/55% może bez problemu korzystać z STAGES i efektywnie trenować na tym pomiarze. 


Jak kalibrować stages?

-Kalibrację wykonuje się na komputerku (Garmin - kalibracja) lub telefonie (aplikacja STAGES APP – zero reset). Poprawna wartość kalibracji jest między 8 40-940. W pierwszej kolejności należy dać ramię stages pionowo w dół i na urządzeniu wcisnąć kalibruj. Jeśli wartości kalibracji wybiegają poza wartość 840-940 należy zwrócić się do sprzedawcy.


Co z wersjami ramienia  Stages V1 Stages V2?

- Druga generacja V2 pomiaru mocy STAGES obejmuje zmiany w obudowie. Dzięki temu obudowa jest bardziej szczelna, wytrzymała (problemy V1). Zmiana z V1 na V2 nie wniosła natomiast zmian w elektronice i tensometrach, oprogramowaniu itp. Obydwie wersje korzystają z tych samych wersji oprogramowania i z tych samych aktualizacji oprogramowania.


Czy pokrywka od V1 pasuje d V2?

- Pokrywki się różnią między sobą. Pokrywki i oringi nie pasują między V1 i V2.


Czy STAGES jest precyzyjny i zachowuje 1-2% poprawności pomiaru mocy?

- Tak – STAGES jest precyzyjny. Sprawdzono precyzję działania dla kolarzy z balansem nóg 50%-50%  na CYCLUS (trenażer wykorzystywany do pmiarów VO2MAX) i porównaniu do SRM. Dane mieściły się w poprawności 1%. Co więcej – różnego typu ramiona STAGES między sobą mają faktycznie mniej niż 1% różnicy więc stosowanie ramienia XT w MTB i Ultegra w MTB jak najbardziej będzie wskazywało te same dane mocy. Dodatkowo kompensacja temeratury jest co około 1,5min, więc po wyjściu na dwór nie trzeba go kilkukrotnie przekalibrowywać.


Na STAGES nie da się jeździć bo moc pokazuje raz za dużo raz za mało.

- Każdy pomiar przy pokazywaniu chwilowym (1s) mocno fluktuuje (liczby skakają to w górę to w dół). Powertap STAGES SRM P2MAX….. Na pomiarze mocy trzeba nauczyć się jeździć. My sugerujemy bieżącą jazdę wykonywać na mocy śr z 3s.


Czy STAGES zrywa połączenie z Garminem?

- Nie  jeśli nie występuje zbyt duża izolacja sygnału między komputerkiem a ramieniem. Przy niektórych konfiguracjach może występować zanik sygnału. Najczęściej spotykana sytuacja to taka, w której GARMIN występuje na uchwycie zewnętrznym przed kierownicą. W takim przypadku należy GARMINA dać w dół o 1-5stopni i będzie dobrze - przetestowane – za każdym razem skutkuje.


Czy Bateria w STAGES strasznie szybko się zużywa?

- W momencie  gdy ktoś zaobserwował szybkie zużywanie baterii, winę za to ponosi wilgotność. Sugestia – otwórz pomiar w ciepłym, zostaw na jakiś czas, Wymień pokrywkę na nową z nowym o-ringiem (dostępna za free u każdego dobrego resellera STAGES), załóż czystymi rękami baterię (tłuste łapki na baterii powodują szybsze jej zużycie). Sprawdź także czy gniazdo zaślepki nie jest w żaden sposób popękane czy naruszone.  Często zdarza się że kolarz w pośpiechu naruszy gniazdo i wyłamie zatrzaski w gnieździe – w takim wypadku należy zwrócić się do sprzedawcy by pomógł w tym temacie.


Jak poprawnie zamontować STAGES

- BARZO ważne jest by ramie pomiaru mocy było przykręcone kluczem DYNAMOMETRYCZNYM w parametrach przewidzianych przez producenta ramienia (głównie chodzi tu o SHIMANO). W przeciwnym razie wskazania kalibracji i mocy mogą być niepoprawne. 

Odkręcamy pedał z starego ramienia
Odkręcamy stare ramie
Przykręcamy nowe ramie korzystając z kluczy dynamometrycznych – zwracamy uwagę czy wszelkie uszczelki są na miejscu (np. uszczelka w ramieniach SHIMANO)
Przykręcamy pedał.
Dodajemy ręcznie w komputerku pomiar mocy używając numeru ANT+ które znajduje się na ramieniu [ANT+ID], lub wyszukujemy pomair.
Kalibrujemy  (pkt3)
Śmigamy


Jak ustawić komputerek do korzystania z pomiaru mocy?

Kilka specyficznych ustawień jest pomocnych w korzystaniu z pomiarów mocy.  Pamiętaj by mieć najnowsze oprogramowanie w ramieniu STAGES (software upgrade - STAGES APP na android lub iphone), oraz najnowsze oprogramowanie w komputerku (GARMIN….)
Dodaj pomiar poprzez wpisz ręczne ANT ID do komputerka
Ustaw: naliczanie danych->sekundowo (NIE OSZCZĘDNIE)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium