Jaki pomiar mocy wybrać?

 Jaki rodzaj pomiary mocy do roweru wybrać.

STAGES, FAVERO, quarq, Garmin?

Ostatnimi laty, trening w kolarstwie amatorskim ewoluował bardzo szybko. Trening zwykłego amatora, pod względem jakości, zbliżył się do treningu PROsa z World Tour. Wszystko za sprawą urządzenia zwanego pomiarem mocy.

5 lat jazdy na pomiarach mocy różnego typu, a także wiele przeprowadzonych testów (czasami jazda z 4 miernikami w jednym rowerze) pozwala nam wyciągnąć konstruktywne wnioski, a co najważniejsze cały artykuł może być poparty wprawdzie amatorskim, ale dość sporym doświadczeniem. O tym czym jest pomiar mocy pojawi się niebawem artykuł, w niniejszym chcielibyśmy się skupić na wyborze rodzaju rowerowego miernika mocy. Mówiąc o rodzaju miernika, mam na myśli punkt przyłożenia tego pomiaru, co determinuje rozwiązanie/producenta, a w rezultacie ciągnie za sobą szereg konsekwencji, wad i zalet.

Na dzień dzisiejszy, z popularnych pomiarów mocy możemy wyznaczyć.

Pomiary mocy z lewej nogi.

1. pomiar mocy w lewym ramieniu korby np.: STAGES L, inpeak.

2. pomiar mocy w lewym pedale szosowym np.: favero UNO, Garmin vector 3s

Pomiary mocy z prawej nogi:

3. pomiar mocy w prawym ramieniu korby: np. STAGES R

pomiar mocy w lewym i prawym ramieniu mocy – STAGES LR

 

5. pomiar mocy w 2 pedałach – Favero DUO, Garmin vector 3

6. Pomiar mocy w korbie. STAGES LR, quarq

Ad. 1. Zalety: Bardzo dobra cena w stosunku do innych mierników. Waga około 20 gr. Wymiana między rowerami: ważne, by zachować odpowiednią długość ramienia i rodzaj korby (np. shimano hollowtech II. Nic nie stoi na przeszkodzie by ramię od shimano 105 5800 zastosować z korbą ultegry R8000 poza walorami estetycznymi. Konfiguracja: bardzo łatwa. Transport i montaż: bardzo łatwy. Dwa rowery: są ramiona lewostronne szosowe i MTB, więc możemy mieć dwa mierniki do szosy i do MTB lewostronne i tego samego typu. Wady: Jeśli wymieniamy rower, wymóg jest taki by w nowym rowerze była korba tego samego producenta o tym samym typie montażu i tej samej długości ramienia. Ta sama wada dotyczy wypożyczenia roweru. Dodatkowo niektóre ramy, szczególnie z hamulcem tylnym pod ramą mogą nie zmieścić miernika.

Ad. 2. Zalety: Dobra cena, Waga: około 100gr dodatkowo do wagi pedałów. Wymiana na inny rower: HIT - po prostu wkręcamy w korbę. Konfiguracja: dodatkowo należy ustawić długość ramienia korby. Transport : bardzo łatwy. Dwa rowery: niestety nie ma pedałów z pomiarem mocy do MTB, poza tym drogi pedał w MTB którym możemy uderzyć w kamień jest nieciekawym pomysłem. Więc jeśli posiadamy rower MTB i Rower szosowy, możemy zastosować pedały z pomiarem mocy w rowerze szosowym, a lewostronny pomiar mocy w rowerze MTB, sugestia, przed taką konfiguracją sprawdzić czy różnica pomiędzy nogami nie będzie wynosiła więcej niż 2%.

Ad. 3. Zalety: Dobra cena. Dokupienie prawego ramienia do już posiadanego lewego ramienia korby i złączenie ich, dzięki temu uzyskujemy obustronny pomiar mocy. Wymiana na inny rower: to samo co pomiar lewostronny. Transport i montaż- bardziej utrudniony – wymaga wymiany korby. Dwa rowery: na chwile obecną nie ma pomiaru prawostronnego do MTB.

Ad. 5. Wiele zalet jak w przypadku jednostronnego pomiaru mocy w pedale. Minusem jest naturalnie cena rozwiązania – za którą możemy mieć 2 pomiary do dwóch rowerów. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że nie ma takiego rozwiązania do roweru MTB. Urządzenia tego typu pozwalają śledzić dodatkowe informacje, takie jak przyłożenie mocy w punkcie obrotu itp. Itd. Assioma Favero Bepro uno, Garmin Vector.

Ad.6. Pomiar w lewym i prawym ramieniu korby to wiele zalet. Sumaryczna moc, wskazanie balansu między lewą i prawą nogą. Instalacja takiego pomiaru równa się z tymi samymi czynnościami jak przeniesienie korby. Należy pamiętać, że taki pomiar może nie pasować do wszystkich ram rowerowych na rynku. Na rynku istnieje bardzo ograniczona ilość rozwiązań pomiarów tego typu.

Ad.6a. Pomiar w pająku – korbie. Dość drogie rozwiązania, Użyteczność na tym samym poziomie jak w punkcie 6. Cena takiego rozwiązania zazwyczaj jest dość droga. Z takiego typu rozwiązania wywodzi się protoplasta pomiarów mocy czyli SRM.

Kiedy należy korzystać tylko z pomiaru mocy z 2 nóg

Około 95% kolarzy może używać pomiaru mocy z lewej lub prawej lub obustronnego pomiaru mocy. Do tego grona zaliczają się osoby, które mają stałą różnicę(lub brak różnicy) między lewa i prawą nogę w czasie i intensywności. Przykład: osoba mająca balans lewą 45% na prawą 55% , lecz ta różnica nie zmienia się jeśli jedziemy długo lub krótko, oraz nie zmienia się jeśli jedziemy mocniej czy słabiej.

Około 5%kolarzy ma tak, że im dłużej lub/i mocniej jadą to różnica w balansie się zwiększa. Ci kolarze powinni korzystać z sumarycznego miernika mocy, np.: piasta POWERTAP, korba STAGES LR, pedały obustronne POWERTAP P1. Najczęściej przypadki takich osób występują jeśli kolarz miał kontuzje/wypadek związany z jedną kończyną i nie doprowadził do odpowiedniego odbudowania. Co więcej, mierniki mocy z wskazaniem balansu pozwalają do odbudowania do stanu z przed kontuzji.

Zmiana pomiaru mocy, różnice w dostarczaniu danych między różnymi miernikami.

Na koniec należy wspomnieć o tym, że zmiana miernika mocy w czasie trenowania, może doprowadzić do zmian w dostarczanych danych, co docelowo psuje analizy w dłuższym okresie czasu. Przykład: jeśli mamy lekką różnicę balansu między lewą i prawą nogą a przez 3 lata używaliśmy pomiaru w nodze lewej(np. słabszej) a zmieniliśmy na pomiar mocy na nogę prawą, możemy liczyć się z tym, że pojawią się różnice w pomiarach wynikające z tego że lewą nogę mamy słabszą a prawą mocniejszą. W rezultacie pomiary wychodzą takie, że Watów jest więcej, ale na pewno nie jesteśmy przez to mocniejsi. Porównanie dwóch czasookresów wychodzi błędnie. Porównanie ich jest wtedy bardzo trudne i wymaga sporej wiedzy i liczenia. Wniosek: zmieniasz pomiar – sprawdź jak mają się do siebie nawzajem – jazda na 2 urządzeniach i komputerkach jednocześnie odpowie nam na pytanie czy różnica jest akceptowalna (max2%) i podejmij decyzje.

Wiele testów między miernikami mocy, przeprowadzonych między różnymi zawodnikami i miernikami mocy pozwala stwierdzić, że:

Największych różnic między pomiarami mocy, można się spodziewać zmieniając:

pomiar mocy lewostronny, na pomiar mocy prawostronny lub odwrotnie.

pomiar mocy z dwóch nóg na lewo stronny lub odwrotnie

pomiar mocy z dwóch nóg na prawo stronny lub odwrotnie.

Najmniejszych różnic między pomiarami mocy można się spodziewać zmieniając:

pomiar mocy lewo stronny na pomiar mocy lewostronny nawet innego typu np.: pedał lewy na ramię korby

pomiar mocy prawo stronny na pomiar mocy prawostronny – np. stages R(prawy) na inny stages R(prawy)

pomiary mocy sumarycznych- np. korba na piastę, piasta na miernik w 2 pedałach, miernik w 2 ramionach korby na piastę.

pomiar mocy w lewym oraz prawym ramieniu korby np. STAGES

pomiar mocy w lewym pedale

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium